Új rekord – épp 19 ember kering Föld körüli pályán
Megérkeztek a Nemzetközi Űrállomásra az orosz kozmonauták, így már annyian vannak az űrben, mint még soha.
Megérkeztek a Nemzetközi Űrállomásra az orosz kozmonauták, így már annyian vannak az űrben, mint még soha.
Érdekes jelenségre lett figyelmes szombaton Butch Wilmore asztronauta, miközben az üres visszatérésre készítette fel a Boeing Starliner űrhajót: „furcsa zaj” árad az űrkapszula hangszóróiból.
Viszonylag gyorsan, már szeptember első napjaiban hazahozza a Starlinert a Boeing és a NASA. Az űrhajó önállóan fog visszatérni, de szükség esetén a földi irányítás be tud avatkozni.
Két amerikai űrhajós 8 napra indult az ISS-re – 9 hónap lesz belőle.
Több opció is van a Starliner személyzetének hazahozatalára, és a NASA hamarosan meg is hozza a döntést, mi lesz az űrkapszula utasainak sorsa. Az egyik lehetőség, hogy a SpaceX űrkapszulával térnek vissza.
Még mindig heteket kell várni arra, hogy a NASA eldöntse, hogyan jut haza a Starliner két asztronautája, az utazásig pedig hónapok lehetnek hátra.
Személyzet nélkül térhet vissza a Starliner, az űrhajósai a Nemzetközi Űrállomás jövő évi személyzetváltásakor, velük együtt indulhatnak vissza a Földre. Így majdnem háromnegyed évesre is nyúlhat az űrbéli tartózkodásuk, mely eredetileg másfél hét lett volna.
Legalább egy hónapos csúszással indul el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a következő személyzete, hogy a Boeing szakemberei tovább tudják tervezni a Starliner visszatérését.
A NASA két űrhajósa, Sunita Williamst és Butch Wilmore június eleje óta várja, hogy visszatérhessen a Földre, ám a Boeing űrhajójának meghibásodása miatt eddig ez nem lett volna biztonságos.
A NASA és a Boeing elvileg már kiderítette, hogyan hibásodott meg a cég űrhajója, a Starliner, a hazatérés azonban még nem biztonságos az űrhajósok számára.
Az Európai Űrügynökség és a NASA korábbi vezetői közösen vetették fel, hogy az elpusztítás helyett lenne egy jobb megoldás is a Nemzetközi Űrállomás jövője szempontjából. Ez ráadásul szavaik szerint nem igényelne extra erőforrást.
Ausztrál kutatók szerint több oka is van annak, hogy a Nemzetközi Űrállomáson lévők kevésbé élvezik az étkezéseket.
A NASA és a Boeing mérnökei közösen dolgoznak azon, hogy kiderítsék, milyen állapotban van a Starliner űrhajó. A célhoz egy lépéssel már közelebb kerültek.
A tervek szerint 2030-ban a Földbe csapódik majd a Nemzetközi Űrállomás, amiben a SpaceX erre a célra kifejlesztett űrhajójának is nagy szerepe lesz.
Butch Wilmore és Sunta Williams űrhajósok szerint a Boeing Starliner űrhajója egészen addig rendben tette a dolgát, amíg vissza nem váltottak kézi vezérlésről automata üzemmódra.
A polgári repülés mellett a Starliner űrhajójával kapcsolatban is problémákkal kell szembenéznie a Boeingnek: a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) dokkolt űrhajójuk ugyanis hónapokkal később indulhat csak vissza a Földre, mint tervezték.
Oroszország 2033-ra egy hat modulból álló űrállomást építene meg a Föld körül, hogy elvégezhesse azokat a tudományos kísérleteket, amikre most a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén nincs lehetősége.
Kitolták a küldetés elméleti maximum hosszát, így akár 90 napig is az ISS-nél maradhat a Boeing Starliner. Az űrhajónak már az indulása sem volt zökkenőmentes, de a dokkolás után is akadtak gondok.
A NASA bejelentette, hogy Elon Musk cége, a SpaceX építheti meg azt az űrhajót, amely végül a Földnek irányítja a Nemzetközi Űrállomást.
Szerencsére senki sem volt veszélyben, amikor hétfőn kiderült: baj van a NASA egyik űrhajósának szkafanderével. A sétát határozatlan időre elhalasztották.